Skip navigation

Programozás Visual Studio-ban

Visual studió áttekintése

A programozók munkáját számos eszköz segíti. Ilyen a Microsoft Visual Studio is, ame egy integrált fejlesztőeszköz. A célja, hogy segítsen gyrosan és hatékonyan programokat írni. Ennek megfelelően több szokgáltatást is ad számunkra.

  • A programok általában sok file-ból állnak, kezeli ezeket a fileokat.
  • Segít megírnia programok forááskódját. Ehhez ad számunkra egy szövegszerkesztőt, ami színezéssel segít eligazodni a kódban, és aláhúzza a hibás részeket.
  • Képes a programunkat "lefordítani", vagyis futtatha formába hozni.
  • Stb.

A programok szerkesztését ezért ezzel a segítséggel fogjuk végezni.

Ha készíteni szeretnénk egy új programot akkor létre kell hoznunk egy új "Projekt"-et. Ez a proekt tartalmazza a forráskódjainat, és a bállításokat, ami alapján a keretrendszer le tudja fordítani a programot.

A Projekt létrehozására két lehetőség van. Az egyik, hogy ha készítünk egy új Unity programot, akkor a Unity automatikusan létrehozza szükséges projektet.

A másik lehetőségünk, hogy mi magunk hozunk létre egy projektet, amiben ki szeretnénk próbálni bizonyos kódrészleteket. Most egy rövid ideig a második módszert is bemutatjuk. A Unity-től független projekt létrehozása jó támpont a C# alapjainak elsajátítására. Később viszont a Unity-n keresztül létrehozott projektre fogunk áttérni.

Különálló Projekt Létrehozása

Az új projekt létrehozására az első lépés, hogy el kell indítani a Visua Studio-t.

Ekkor a kezfőoldalon találunk egy "New Projekt" menüpontot, amin keresztül létre tudjuk hozni a projektet.

Visual Studio Projekt létrehozása 1

Ez a menüpont megtalálható a File menüben is a képernyő felső menüsávjában.

Ha elkezdjük létrehoznia projektet akkor egy felugró ablakban kell megadnunk pár beállítást. Meg kell adnunk, hogy milyen típusú projektet szeretnénk létrehozni, és hol.

Projekt típusa és helye

A projekt típusa Tipikusan "Visual C# -> Windows -> Console Application". A projekt helyét és nevét szabadon megválaszthatjuk.

Programozói felület

Ha kész a projekt, akkor már kezdhetjük a programozást a fejlesztői felületen.

Visual Studio fejlesztői felület

A felületen a képernyő bal közepén egy nagy ablakban található az aktuálisan szerkeszetett forráskód file tartalma. Mivell a program sok file-ból állhat ezért a fileok között a jobb oldali sávon tudunk navigálni. A navigáció egy filekezelőhöz hasonló területen valósul meg.

Ha el szeretnénk indítani a programot, akkor azt a "CTRL + F5" billentyűkombinációval tehetjük meg. Ilyenkor a Visual Studio lefordítja és elindítja a programot.

Ha valami hiba van a programunkban és azt nem lehet lefordítani, akkor a képernyő alján található sávban kapjum meg a hibák listáját. Segíti a munkánkat, hogy a visual studio a szerkesztő ablakban piros cik-cakkos vonallal alá is húzza a hibásnak látszó részeket.