Skip navigation

Pályaépítési trükkök

Csúcsponthoz illesztés

Ha pályát kezdünk építeni elemekből, akkor szeretnénk, hogy az jól nézzen ki. A pontos munkához viszont rengeteg idő kell, és egy hosszú és fárasztó folyamat lehet, amit szeretnénk felgyorsítani. Ehhez van néhány trükk a Unity-ben.

Először is, ha mozaik elemekből szeretnénk pályát építeni, akkor az elemeknek jól kell illeszkedniük egymáshoz, ami kézzel nehezen kivitelezhető. 

Kézzel nehéz a pontos illesztés

A Unity editor viszont segít nekünk, hogy egyszerűbben dolgozhassunk. A "V" billentyű segítségével ugyanis tudunk csúcspontot csúcsponthoz illeszteni. Ennek menete:

  • Kiválasztjuk a megfelelő mozgató eszközt.
  • Kijelöljük a mozgatni kívánt elemet.
  • Lenyomjuk a "V" betű gombját, és lenyomva is tartjuk.
  • Az egeret a fölé a csúcspont fölé tesszük, amit mozgatni szeretnénk.
  • Lenyomjuk az egér bal gombját és úgy is tartjuk.
  • A kiválasztott csúcspontot áthúzzuk ahhoz a csúcsponthoz, amihez illeszteni szeretnénk.
  • Felengedjük a bal egérgombot.
  • Felengedjük a "V" betűt.

Vertexhez igazítás

Objektum Hierarchia

Ahogy korábban említettük az objektumot hierarchikusan egymásra építhetjük. Ez nem csak az autók kerekeinek elhelyezését segíti, de a pálya építését is.

Ha például több objektumot együtt szeretnénk kezelni, akkor egy kiválasztott, központi elem alá betehetjük a többi elemet. A hierarchiában alul levő elemek az őket tartalmazó "szülővel" együtt mozognak, méreteződnek, forognak. Továbbá a gyerek elemek helyzetét a központi elemhez képest tudjuk megadni.

Elemek hierarchiája

Az elemek hierarchiáját  a Hierarchia ablakban tudjuk megadni. Ki kell jelölni a gyerek elemeket, és drag-and-drop módszerrel ráhúzni a szülő elemre. Olyan ez, mintha a lemezen könyvtárakkal dolgoznánk.

Prefab-ok

Ha egy típusú objektumból sokat szeretnénk lerakni a színtérben, akkor azt is fel lehet gyorsítani. Jó példák erre a talaj elemek. Ha egyenként kellene sok talaj elemet letenni, és azokra egyenként collider-t tenni az sok időbe telne. E helyett lehet viszont prefab-okat használni.

A prefab egy előre elkészített objektum, amit később újra fel tudunk használni. egy játékelem egy-egy prototípusa, amit könnyen, és gyorsan betehetünk a játékba.

A prefab úgy készül, hogy a színtérben előre elkészítjük a játékelemet, majd azt a hierarchia ablakból a projekt ablakba húzzuk. Ehhez érdemes egy új mappát létrehozni, hogy a prefab-ok ne keveredjenek a többi elemmel.

Prefab készítése

A prefab használatához utána csak annyit kell tennünk, hogy a projekt ablakból kihúzzuk azt a színtérbe.

Prefab használata.

Elemek takarása

Ha több játékelemünk van a képernyőn, akkor jó, ha tudjuk vezérelni az elemek takarását, vagyis hogy mi van elöl, vagy hátul.

A lenti képen például a játékos mögött van a háttér, előtte pedig van egy kő, ami kitakarja a lábát.

Elemek sorrendjének megadása.

A 2D képek sorrendjét úgy tudjuk beállítani, hogy módosítjuk a játékelemek SpriteRenderer komponensén, az "Order in Layer" paramétert. Aminek magasabb az Order in Layer értéke, az kitakarja az aminek alacsonyabb. A problémát az okozhatja, hogy kezdetben mindennek 0 a sorrendi értéke, és ha két elemnek megegyező értéke van, akkor a takarás nem véletlenszerű, és kiszámíthatatlan.