1. megközelítés
Megvizsgáltuk, hogy egyáltalán lehet-e valahogy egy „hagyományos” színes képen szemléltetni a hiperspektrális, 448 csatornás képet. Az ötlet az volt, hogy konvertáljuk át a hiperspektrális képet HSV színtérbe. A HSV színtérbeli kép H(=Hue) csatornája a színeket, az S(=Saturation) a telítettséget, a V(=Value) csatornája pedig a világossági értéket reprezentálja.
Minden (x,y) pixel esetén a vegyük kétcsatornánként a pixelen lévő intenzitások átlagát, és ezek közül nézzük meg, hogy ezen (x,y) pixelen a két csatorna átlagos intenzitása nagyobb-e, mint a más csatorna-párok esetében számolt átlag. Ha igen, akkor Hue csatornára az (x,y) pontban jegyezzük fel ennek a csatorna-párnak a sorszámát.
Ezáltal egy olyan színes képhez jutunk, amelynek minden pixelében tudjuk, hogy mely csatorna-páron volt a maximális intenzitás. Nagyon érdekes megfigyelés volt számunkra, hogy a kontroll csiperkének a „színe” ezen HSV képen teljesen más volt, mint a fertőzött csiperkék esetében. Fontos megemlíteni, hogy a fertőzött csiperkék esetében ez a „szín” eléggé változatos volt. Hogyan lehet ezt az eredményt értelmezni? Létezik olyan hiperspekrális hullámhossz (csatorna), amelyen a kontroll gomba természetes rothadása nagy bizonyossággal megállapítható és egyszerűen küszöbölhető.