Skip navigation

1. megközelítés

Megközelítés

A videófelvételeket képkockánként vizsgáltam. Kipróbáltam az OpenCV-be épített BlobDetector-t, azonban nem hozott megfelelő eredményt.

Ezt követően a képkockákat küszöböltem (mivel a gombák többnyire világosszürkék, a föld pedig sötétszürke). Ahol a gombák világosabbak, ott a küszöbölt képen fehér foltok jelennek meg. A fehér foltok azonban nem csupán gombát jelenthet, hiszen a rossz megvilágítás miatt egyes gombák sötétek lesznek, és lehetnek olyan visszaverődések, amelyek „gombának” látszódhatnak, de nem azok. Ezt követően a foltokat alakvizsgálatnak vetettem alá, egyrészről a cirkularitást 2*π/36 (elnyúlt téglalap) és 1.0 (kör) közé vettem, másrészről terület alapján is válogattam a foltokat 800 és 3000 értékek között. A megmaradt régiók kontúrját meghatároztam és kirajzoltam a videóra.

Tapasztalat

A detekció sajnos nem túl pontos, mert egyes gombákat az egyik képkockán megtalál, a másikon már nem, emiatt vizsgáltam az objektumkövetés lehetőségét. A CSRT követő módszer nagyon lassúnak bizonyult, félórai futás után sem adott eredményt (ez amiatt van, mert egyre több objektumot kell követnünk a videón). A MOSSE követő azonban sokkal gyorsabb, bár nem annyira pontos.

A felvételek meglehetősen rosszminőségűek, amellyel kapcsolatban adtunk visszajelzést a készítőknek. A cél az lenne, hogy a videófelvételek alapján becslést adjunk a termés mennyiségére vonatkozóan, valamint a beteg, fertőződött csiperke gombákat felismerjük, hogy idejekorán el lehessen távolítani azokat az ültetvényről. Jelen felvételekből – a minőségből adódóan – csak darabszám feltételezhető, de az sem állapítható meg pontosan.