Eredmények

  • ellenőrzési pont

    A fejlesztői környezetet, az OpenCV és VTK könyvtárak összelinkelését megoldottuk. Készítettünk két egyszerű demóprogramot. Az egyik a feladatot oldja meg, a másik egy 3D-s objektumot forgat a fej jobbra-balra mozgatásával egyszerre a monitorra rögzített kamera segítségével.

    A demó programokról készült videóink a következő linkeken elérhetők:
    http://www.youtube.com/watch?v=KNiY-u6H7WM
    http://www.youtube.com/watch?v=KNiY-u6H7WM

  • ellenőrzési pont

    Elkészítettük a [2] referenciában leírt módszer implementációját, azzal az egyetlen módosítással, hogy a mozgás utófeldolgozása nem Kálmán filterrel, hanem egyszerű átlagolással történik. Mivel véleményünk szerint e módszer bonyolultsága nem áll arányban a hatékonyságával, úgy döntöttünk hogy saját ötleteken alapuló módszert is implementálunk.

    A két módszer futásidejének elemzését az alábbi ábrán mutatjuk be:


    6. ábra: A két implementáció futásidejének elemzése.

    Az FP kiválasztás és követés az 1. módszerben műveletigényesebb mint az OpenCV úgyanezt a feladatot ellátó függvényei. Az outlier analízisnél a bonyolultabb mátrixműveletek lelassítják a RANSAC működését az 1. módszer esetén. Ennek oka az elmozdulás meghatározás hibájának továbbvitele kovarianciamátrixok formájában.

  • ellenőrzési pont

    Megpróbáltuk a frame-ek közötti globális fényerő változást frame-enkénti hisztogram kiegyenlítéssel kompenzálni, de mivel ez lokálisan nagy eltéréseket okozott az átlag pixelértékekben, az eredményeinket rontotta, ezért ezt az ötletet elvetettük.

    Megpróbáltuk a frame-ek közötti globális fényero változást frame-enkénti hisztogram kiegyenlítéssel kompenzálni, de mivel ez lokálisan nagy eltéréseket okozott az átlag pixelértékekben, az eredményeinket rontotta, ezért ezt az ötletet elvetettük.

    A navigációs tesztképekkel bizonyítottuk hogy a mi módszerünkkel is el lehet érni a kívánt pontosságot, hiszen a feladatok hiba nélkül teljesíthetok. Célunk volt a számítások gyorsítása. A mátrixmuveletek futási idejét sikerült csökkentenünk az implementáció hatékonyabbá tételével, kevesebb szükségtelen memóriafoglalás használatával.

    A használhatóságot javítottuk az utófeldolgozás közben végzett átlagolás súlyozásával.

    Tesztelés közben megfigyeltük hogy a kamerától kapott kép mérete jelentosen befolyásolja a futás sebességét, ezért méréseket végeztünk az összefüggés felderítése céljából (6. ábra). Ezek alapján sikerült megtalálni a leghasználhatóbb felbontást a mi tesztelo hardverünkre (160x120).