Skip navigation

Az ujjlenyomat jellemzői

A bőr

A bőr szerkezete:

  • Epidermisz
  • Írha - szemölcsös réteg
  • Hálózatos réteg (verejtékmirigyek, véredények, idegvégződések)

A bőr szerkezete

Minuciák

A minuciák bőrfelszíni kiemelkedések:

Mintázatai:

  • közti vonal (nincs rajta pórus)
  • sziget
  • rövid léc
  • Y-ág vagy villa
  • körbezárt udvar vagy tó

Ujjbegyi rajzolatok alaptípusai

Az ujjak minőségi jellegei közé a bőrlécek által alkotott mintatípusok tartoznak. Az ujjbegyi mintatípusokat elsőként Purkinje (1823) osztályozta, de ma már Penrose (1968) osztályozási módszerét követjük. Penrose a mintatípusokat a trirádiuszok száma alapján különböztette meg. A trirádiusz három bőrléc delta, vagy deltaszerű találkozási pontja. A bőrlécek egymással bezárt szöge szabályos esetben 120°. A trirádiusz két bőrlécének egymással bezárt legkisebb szöge 90° lehet. Ha ennél kisebb, nem tekinthető trirádiusznak [1].

Ív: Az ív (Arch – A) rajzolat trirádiusz nélküli, a bőrlécek az ujjak egyik oldaláról a másik oldalra ívelnek át. Ennek egy változata a tornyos ív (Tented arch – T), amelynél a minta közepén egy fordított Y alakú bőrlécképlet található, amelynek a minta tengelyében elhelyezkedő szára nem ível át az ujjbegy egyik oldalára sem [1].

Hurok: A hurkok (Loops – L) olyan valódi rajzolatok, melyek esetében a bőrlécek az ujjbegy ulnaris, vagy radialis oldaláról indulnak ki és max. 180°-os fordulattal futnak oda vissza. Egy trirádiuszuk van, amely a bőrlécek visszafordulási oldalán található. Két alapvető típusa van: radialis hurok (Lr vagy R), a minta a tenyér radialis széle felé nyitott, ulnaris hurok (LU vagy U), a minta a tenyér ulnaris széle felé nyitott [1].

Örvény: Két hurok összeolvadásából keletkezhet örvény (Whorl – W), melyben már két trirádiusz található. Az örvény mintáknak több típusuk van (W), melyek két alapvető csoportja: koncentrikus örvények (Wc), amikor középpontjuk körül koncentrikusan sorakoznak a bőrlécek, és spirális örvények (Ws) [1].

 

Forrás: borlecrendszer.ppt

 

Források:

  1. Antropológiai/Humánbiológia gyakorlatok
  2. Bőrlecrendszer.ppt

Mennyiségi vizsgálat

Mennyiségi vizsgálat: mag és trirádiusz közti egyenes által metszett bőrlécek

  • TRC – total ridge count – csak a nagyobb bőrlécszámértékek
  • ARC – absolute ridge count – minden érték
  • Mintaintenzitás – trirádiuszok száma
  • ATD szög: A legradialisabb (a), a legulnarisabb (d), a legproximalisabb és az axillaris (t) trirádiuszokat összekötő egyenesek között, a t középpontjából mért szöget nevezzük atd szögnek. Az atd szög értékét a tenyér hosszuság–szélességi proporciója nagymértékben befolyásolja, így értéke a növekedés során változik, életkorfüggő. Ha az axillaris trirádiusz distalisabb t’ vagy t’’ elhelyezkedésű, az at’d, ill. at’’d szög határozható meg, amelyek értéke általában nagyobb, mint az atd szögé. A distalisabb elhelyezkesdésű axillaris trirádiusz a különböző kromoszómaszám-rendellenesség okozta szindrómáknál elég gyakori, így a szög értéke is nagyobb.
    Az ATD szög

Bőrlécrendszerrel foglalkozó tudományterületek

Az emberi tenyéren a bőr tenyér felőli oldalán redőzöttség alakul ki. Ennek vizsglálatával a következő tanulmányok foglalkoznak:

Dermatoglyphia: A bőrlécrendszer vizsgálata ujjakon, tenyéren, talpon

Daktiloszkópia: ujjlenyomatok alapján történő személyazonosítás