A Linux operációs rendszer

A Linux, mint operációs rendszer

Elrejtés

A Linux egy ingyenes, nyílt forráskódú operációs rendszer, amelyet először Linus Torvalds kezdett fejleszteni 1991-ben. A Linux azóta kinőtte magát és a világ egyik legismertebb és leggyakrabban használt operációs rendszerévé vált. Népszerűségét annak is köszönheti, hogy ingyenes maradt és a nyílt forráskód miatt független fejlesztők is készítenek hozzá kiegészítéseket, javításokat, amely a megbízhatóságát is növeli. Természetesen ez sem hibátlan, mint ahogy más operációs rendszerek sem, de a hibajavítások a közösség miatt sokkal gyorsabban beépülnek a frissítésekbe.

A Linux-nak sok változata, úgynevezett disztribúciója ismert, amelyek közül jelenleg az Ubuntu, Linux Mint, Fedora, Debian, Arch linux a legnépszerűbbek. A paletta kellően színes, hogy mindenki megtalálja a számára legszimpatikusabb változatot.

Mivel a számítógép felhasználók közül sokan a Windows valamelyik változatát szokták meg és használják, a Linux-ban néhány dolog új lehet, azonban a felhasználói felületét és használatát tekintve már elenyésző a különbség.

Segédprogramok, felhasználói programok - ingyen

Elrejtés

A Linux-ban számos segédprogram használható, amelyek természetesen ingyen jönnek a rendszerrel. Ezen kívül rengeteg hasznos felhasználói program érhető el a Linux repozitóriumokban. A repozitóriumban lévő programok a Linux rendszer csomagkezelőjével egyszerűen, könnyen és gyorsan telepíthetőek.

A Fedora csomagkezelője

Szkriptek, kötegelt programok futtatása

Elrejtés

Szkriptekkel nagyobb, összetettebb műveleteket is végrehajthatunk. Ezekről részletesen a BASH programozás kapcsán lesz szó.