Tekintsünk egy egyszerű weboldalt, amely egy nevet kér be a felhasználótól és utána megnyit egy másik oldalt, amely üdvözli a felhasználót. Ehhez készítünk egy űrlap oldalt, amely egy beviteli mezőt tartalmaz, valamint egy másik oldalt, amely feldolgozza a kapott adatot (jelen esetben kiírja a felhasználó nevét egy üdvözlő üzenetben).
Ügyeljünk arra, hogy a kódszerkesztőben is (ha van rá lehetőségünk), állítsuk be a fájl karakterkódolását UTF-8-ra, valamint a <HEAD>-ben is írjuk elő az UTF-8-as karakterkódolás használatát. Máskülönben hibásan jelenhetnek meg bizonyos karakterek.
Az űrlapunkat az index.html fájlban fogjuk létrehozni és a hello.php fájl fogja kiírni az üdvözlő üzenetet.
Az index.html fájlban az űrlap tartalmát egy <form method="..." action="hello.php"></form> elemben kell megadni. A method azt mondja meg, hogy milyen módon továbbítjuk az adatokat, az action pedig azt mondja meg, hogy melyik fájl fogja feldolgozni az adatokat. A leggyakrabban használt továbbítási metódusok a GET illetve a POST. A GET esetén a továbbított értékek látszódni fognak a böngésző címsorában, POST esetén viszont nem látszódnak. A példában itt a GET továbbítású metódust adjuk meg. Fontos megjegyezni, hogy minden űrlap elemnél meg kell adni a name mezőt, amely név egy továbbított változó neve lesz, az űrlap eleménének tartalma pedig a változó értéke lesz. Az űrlap értékeit a submit típusú elem (itt gomb) lenyomására tudjuk elküldeni. A submit típusú gomb feliratát a value mező megadásával tudjuk megadni.
Az action paraméternél megadott hello.php dolgozza fel a kapott információkat. A GET metódussal továbbított változók a PHP-ben egy $_GET nevű asszociatív tömbből érhetők el (indexként a változó nevét kell megadni, amely az űrlapelem name paramétereként szerepelt). Megjegyezzük, hogy a PHP fájlokban szabad HTML részeket írni, de a PHP nyelven írt részt <?php ... ?> között kell megadni. Amennyiben az űrlap értékeit POST metódussal továbbítottuk, úgy a PHP fájlban a $_POST globális asszociatív tömbben fognak szerepelni az értékek. A változó neveit itt is a tömb indexeként kell megadni.