Témavezetés
- A szakdolgozat/diplomamunka elkészítésének célja az, hogy a hallgató bemutassa, hogy önállóan képes a megszerzett ismeretei alapján egy komplex feladat igényes megoldására és ennek a szakmai elvárásoknak megfelelő, színvonalas dokumentálására.
- A feladatokat a témavezető írja ki, melyekre a hallgatók jelentkezhetnek. A hallgató is javasolhat témát, amit egyeztetés után a témavezető elfogadhat.
- A témavezető felügyeli, szükség esetén segíti a hallgató munkáját. Nem feladata a témavezetőnek a segítségnyújtás olyan esetekben, amikor a hallgatótól elvárható, hogy a problémát önállóan legyen képes megoldani, rendelkezzen az ehhez szükséges ismeretekkel.
A kapcsolódó kurzus teljesítése
- Munkaanyagok
A CooSpace színtérben a hallgató számára rendelkezésre áll egy mappa. Itt kell tartania rendszerezett formában minden fontos fájlt, ami a munkájához kapcsolódik.
- A munka előrehaladása
A hallgató legalább havonta személyes találkozón beszámol a munkája előrehaladásáról. Levelező hallgatók elektronikus formában is eljuttathatják a beszámolók egy részét.
- Tanszéki munka
A hallgatónak legalább heti egy alkalommal a tanszéki laboratóriumban kell dolgoznia: az első félévben legalább 2 órát, a második félévben legalább 4 órát. A munka jellegétől függően ennél többre is lehet szükség. Ettől csak az oktató jóváhagyásával lehet eltérni, függően a témától illetve levelező képzés esetén.
- Értékelés
A témavezető a félév közepén értékeli a hallgató addigi munkáját. Ha nem találja elfogadhatónak a munkát, a hallgatónak egy hónap lehetőséget ad a pótlásra. Ha ekkor sem elfogadható a szint, a kurzus értékelése elégtelen. A félév végén a témavezető gyakorlati jegyet ad.
A dolgozat elkészítése, benyújtása
- A szabályok ismerete és betartása
A hallgató felelőssége, hogy ismerje és betartsa a szabályokat, melyek az intézeti oldalakon találhatók. A dolgozat leadásakor írásban tájékoztatja a témavezetőt arról, hogy a munkája minden előírásnak megfelel. Ennek ellenőrzése a témavezetőnek nem feladata.
- Önálló munka
A dolgozatot a hallgatónak önállóan kell megírnia. Tanácsot bármikor és bármiben kérhet a témavezetőjétől, ezek követése a hallgató felelőssége.
- A dolgozat felépítése
A dolgozat megírása előtt a hallgató egyeztet a témavezetővel a dolgozat felépítésével és tartalmával kapcsolatban. A hallgatónak a dolgozat elkészítésekor figyelembe kell vennie a dolgozat bírálati szempontjait is, a témavezető is ennek alapján készíti el a bírálatot. A dolgozatnak meg kell felelnie az előírt szerkezeti és formai követelményeknek, az érdemi résznek a következőket kell tartalmaznia:
- Bevezetés
A bevezetés fő célja a tervezett munka elvégzésének, hasznosságának indoklása, a munka menetének leírása 1-2 oldal terjedelemben.
- A szakmai háttér áttekintése
Ennek a célja az irodalomban ismert, releváns előzmények áttekintése, a fontosabb felhasznált módszerek rövid ismertetése, hasonló megoldások említése, ezek hiányosságainak, továbbfejlesztési lehetőségeinek leírása. Nem cél a tananyagszerű ismertetés.
- A saját munka ismertetése
Ez a dolgozat legterjedelmesebb része, tipikusan 60-70%. A célja a saját munka lényegretörő és világos bemutatása, a választott megoldások indoklása, a megfelelőség kiemelése, igazolása. Több alfejezetből állhat.
- Összefoglalás.
Ez a rész 1 vagy legfeljebb 2 oldal. Az elején szerepel, hogy a hallgató mit készített el és az miért hasznos. Ezt követően a hallgató által elért eredmények és elvégzett munka tézisszerű felsorolása következik egyes szám első személyben, pontokba szedve. Zárásképp megemlíthetők a továbbfejlesztési lehetőségek.
- A dolgozat stílusa
- Tartalom
A dolgozat célja az elvégzett munka bemutatása, a szakmai elvárásoknak megfelelő dokumentálás. Nem része semmilyen személyes vonatkozású dolog (pl. az, hogy mit tanult meg a hallgató, számára mi és miért volt érdekes, mit tervez még a későbbiekben, stb.) és nem történetmesélő jellegű (pl. "amikor sikerült megírnom a kódot, elkezdtem a tesztelést").
- Terjedelem
A dolgozat túl tömör és túl terjengős se legyen. Csak indokolt részek legyenek benne, melyek kifejtésénél az egyszerűségre és érthetőségre kell törekedni.
- Egységesség, szabatosság
A dolgozat egységes stílusú, műszaki igényességű, szabatos fogalmazású legyen. Kerülni kell a körülményességet, túlzott hivatalosságot (pl. "digitális formába történő alakítás", "a függvény meghívásra kerül") és a túlzott közvetlenséget, szakmaiatlanságot is (pl. "a program szépen írogatja ki az adatokat egy fájlba nekünk").
- Helyesírás
A dolgozatnak meg kell felelnie a helyesírási szabályoknak, ennek garantálása a hallgató feladata. Jól használható az MTA helyesírási tanácsadó oldala. Az idegen szavak használatát kerülni kell, kivéve, ha nincs alkalmas magyar megfelelőjük, vagy nemzetközi vándorszónak tekinthetők (pl. fájl). A ragozásnál figyelni kell a szabályokra (pl. Samsungnál, Apple-nél). Ügyelni kell a helyes magyar szakkifejezések használatára.
- Egyes szám első személy
A egyes szám első személy a saját eredmények és munka kiemelését szolgálja, nem használható általános alanyként. Elfogadható például: "megterveztem az áramkört", de nem elfogadható: "az egyenlet megoldásával megkapom a hőmérsékletet".
- Ábrák
Minden ábrának számozottnak kell lennie és ábrafeliratok is szükségesek. Minden ábrát hivatkozni kell a szövegben. Az ábrák csak indokolt esetben lehetnek raszteresek, de ekkor is elvárás a jó minőség. Nem saját készítésű ábra csak akkor használható, ha ez nem az ábrakészítési munka megkerülését jelenti. Minden máshonnan átvett ábrát csak megfelelő jogosultság esetén szabad felhaszálni és hivatkozni kell a forrást az ábrafeliratban.
- Egyenletek
Minden egyenletnek számozottnak kell lennie, a használt mennyiségeket definiálni kell.
- Hivatkozások
Az irodalmi listában csak olyan elemek szerepelhetnek, amelyekre a szöveg hivatkozik. Az irodalmi hivatkozások mások által is elérhető, a szakma által ismert, elfogadott forrásokra vonatkozzanak. Elfogadhatók igényes internetes anyagok is (pl. gyártók dokumentumai).
- A dolgozat megírása, ellenőrzése, leadása
- A hallgatónak a dolgozatot a fentebbiek figyelembe vételével kell megírnia. Mielőtt a dolgozatot a témavezetőnek bemutatja, tételesen ellenőriznie kell az összes fentebbi előírás teljesülését.
- A dolgozatot a hallgatónak legalább két héttel a leadási határidő előtt el kell készítenie és be kell mutatnia a témavezetőnek.
- A témavezető a dolgozatot elolvassa és megjegyzéseivel, javaslataival egészíti ki. Ennek alapján a hallgatónak képesnek kell lennie önállóan elkészíteni a végleges változatot, amely megfelel a témavezetői útmutatásoknak.
- Célszerű a dolgozat bevezetését és összefoglalalását nem szakmabeliekkel (családtag, barát) átolvastatni, véleményüket kérni arról, hogy látják-e a munka hasznosságát, a hallgató hozzájárulását.
A dolgozat témavezetői bírálata
- A témavezető a dolgozat bírálatát az intézet által előírt bírálati szempontok alapján készíti el.
- Mérlegeli, hogy BSc/MSc szinten elvárható szintű-e az elvégzett munka mennyisége és minősége.
- Kiemelten fontos szempont a műszaki területen elvárható minőség, igényesség és a világos, lényegre törő bemutatás.
- A témavezető nagyobb súllyal vehet figyelembe olyan hibákat, amelyek abból adódtak, hogy a hallgató nem követte a konkrétan megfogalmazott követelményeket és útmutatásokat.