Műveleti erősítővel felépített generátorok

Elektronika I

Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,

Tartalom

A lecke műveleti erősítőkkel felépíthető generátorokat mutat be. A generátorok lehetnek feszültség vagy áramgenerátorok, állandó értéken tarthatnak egy mennyiséget, de időfüggő jelek előállítását is végezhetik. Az alkalmazási példák segítenek megérteni az elméleti hátteret, a kapcsolási rajzok ábrái alatti linkeken azonnali on-line áramkörszimuláció is indítható. Az interaktív on-line grafikonok példákat mutatnak az áramkörökben előforduló jelekre.

Tartalom

Olvasási idő: 40 perc

Áram-feszültség konverterek, áramgenerátorok

Áram-feszültség konverter

Az alábbi áramkör kimenetén a bemeneti árammal arányos feszültség jelenik meg. Tekinthetjük áramvezérelt feszültséggenerátornak, áram-feszültség konverternek is.

Mivel a műveleti erősítő invertáló bemenete ebben az esetben virtuális földpont és a bemeneteibe áram gyakorlatilag nem folyik, így az áram a megegyezik a visszacsatoló körben levő ellenálláson átfolyó árammal. Az áramirány miatt a kimeneti feszültség pozitív, értéke:

Fotodióda erősítő

Az alábbi áramkör egy fotodióda erősítőt mutat. A fotodióda árama arányos a megvilágítással, ez az áram folyik át az R1 ellenálláson.

A gyakorlatban elég kicsi lehet az áram, így olyan műveleti erősítőt kell választani, aminek ennél sokkal kisebb a bemenő árama. A visszacsatolókörben az ellenállással párhuzamosan kondenzátort is szoktak használni, ami az erősítő stabil működését biztosítja, kompenzálja a dióda kapacitásának a hatását.

Áramgenerátorok

Az alábbi kapcsolásnál kimenetnek tekinthetjük a visszacsatolókört is, amiben az RL terhelés van. Az ezen átfolyó áram V1/R1-el egyezik meg nagy pontossággal.

Ez az áramkör tekinthető feszültségvezérelt áramgenerátornak is.

Áramgenerátorok földfüggő terheléshez

Howland-áramgenerátor

Sokszor földelt terhelésen szükséges létrehozni a megfelelő áramot, így a fentebbi áramkör erre nem alkalmas. Ezt a problémát oldja meg az alábbi kapcsolás:

Az I2 áram értéke VL/R1, mivel az invertáló bemeneten is VL jelenik meg, és a földelt R1 ellenálláson átfolyó áram azonos a visszacsatolóköri ellenálláson átfolyó árammal. Ezzel pedig azonos a másik R2 ellenálláson átfolyó áram, mert azonos nagyságú feszültség esik rajtuk. A kimeneti feszültség természetesen VL⋅(1+R2/R1), ebből is ugyanezt az eredményt kapjuk.

A csomóponti törvény alapján

Így az RL ellenálláson átfolyó áram Vin és R1 segítségével állítható be:

Mivel a pozitív visszacsatolás kisebb mértékű (RL jelenléte miatt), így a negatív visszacsatolás dominál, ezért az áramkör stabil. A negatív visszacsatolókörben nem szükséges ugyanolyan értékű ellenállásokat használni, mint a pozitív visszacsatolásnál, elegendő, ha az arányuk azonos.

Áramgenerátor összegző erősítővel

A fentebbinél előnyősebben használható az alábbi áramkör, nagyobb kimeneti áramot, szélesebb működési tartományt biztosít. A működési elv szerint szabályozzuk a kimeneti áramot egy mérőellenállásra kapcsolt erősítőfokozattal:

Mivel a műveleti erősítő neminvertáló összegzőnek megfelelő kapcsolású, a kimenetén a feszültség

Az RM ellenállásra alkalmazva az Ohm-törvényt, megkapjuk a rajta átfolyó áramot:

Ezt az áramot tehát a bemeneti feszültséggel állíthatjuk be, értéke független a terheléstől.

Az R ellenállást úgy kell megválasztani, hogy IL ≫ IR teljesüljön, ekkor IL lényegében megegyezik az RM ellenálláson átfolyó árammal:

A terhelésen átfolyó áramot így V2-vel állíthatjuk be, ami nem függ a terhelés értékétől.

Precízebb megoldások

Még precízebb megoldást kaphatunk kétféle módon is. Az egyik esetben egy követő erősítővel kerüljük el, hogy az IR áram átfolyjon az RM ellenálláson:

Ekkor pontosan teljesül, hogy

Egy másik megoldásnál a visszacsatolóköri ellenállásokat nem vesszük egyformának:

Az IL áram akkor lesz független a terheléstől, ha

A kimeneti áram értéke ekkor

Részletes számítások

Alkalmazzuk a csomóponti törvényt

A neminvertáló kapcsoláshoz tartozó erősítés és a neminvertáló bemenetre jutó feszültség értéke alapján a műveleti erősítő kimeneti feszültsége az alábbi módon adható meg:

Ezt felhasználva a csomóponti törvény így írható fel:

Átrendezve:

Ez az áram akkor lesz független a terheléstől, ha VL nincs hatással az áramra, azaz ha VL szorzója nulla. Ennek feltétele:

vagyis:

A kimeneti áram végül

Láthatjuk, hogy ha R ≫ RM, ami könnyen teljesíthető, akkor az R1 és R2 ellenállások azonosak lehetnek, RM árama lényegében megegyezik a kimeneti árammal. Ebben a közelítésben

Ez tehát igazolja a kiinduló áramkörnél alkalmazott közelítést.

Áramgenerátorok megnövelt kimenő árammal

A műveleti erősítő kimeneti árama általában viszonylag kicsi (10 mA-20 mA), ezt tranzisztor alkalmazásával növelhetjük meg.

A műveleti erősítő bemenetei azonos potenciálon vannak, így az R1 ellenálláson a feszültségesés V1, azaz az emitteráram V1/R1. A kimenet a kollektorkör, amiben az áram jó közelítéssel megegyezik az emitterárammal.

Földelt terhelés esetén PNP tranzisztort használhatunk. Itt arra is figyelnünk kell, hogy az emitteráram nagysága (V+-V1)/R1, így a tápfeszültség pontossága, ingadozása a gyakorlatban jelentősebb korlátot adhat.

Térvezérlésű tranzisztorok alkalmazásával elérhetjük, hogy a referencia és terhelőellenállásokon azonos áram folyjon át.

Jelgenerátorok

Az alábbi egyszerű kapcsolás periodikus négyszögjel előállítására alkalmas. Az áramkör lényegében egy Schmitt-trigger, amelynek a kimenete egy RC integrálókört hajt meg. Az integrálókör kimenete vissza van vezetve a Schmitt-trigger bemenetére.

A komparátor kimenete csak két érték, VH vagy VL lehet, melyek a tápfeszültséghez közeli értékek. Fontos megjegyezni, hogy VH pozitív, VL viszont negatív, azaz a tápfeszültségek is ilyenek. Ez a feltétel szükséges, mert különben a kondenzátoron eső feszültség kisülés közben nem eshet a neminvertáló bemeneten levő feszültség alá, így nem történne periodikusan billenés. Ha a kimenet VH, akkor ez az R3 ellenálláson keresztül tölti a kondenzátort. Ez addig történik, mig a kondenzátor feszültsége el nem éri a billenési küszöbszintet, ami

Ekkor a kimenet a VL alsó szintre vált, és a kondenzátor elkezdi kisülni. Az alsó küszöbszint

A töltés kezdeti pillanatában tehát a kondenzátor feszültsége VC,L, a töltőfeszültség VH, ami az R3 ellenálláson keresztül hat a VC,H szint eléréséig. Így a kondenzátoron levő feszültség időfüggése τ=R3⋅C1 bevezetésével

A ta töltési idő VC,a(ta) behelyettesítésével adódik:

A tb kisülési időt hasonlóan kaphatjuk meg:

A kimeneti jel periódusideje ta+tb.

Ha a küszöbszintek közeliek, jóval kisebbek, mint a kimeneti feszültségszintek (azaz R1≪R2), akkor a töltőáram közel állandó, értéke

Ebből a töltési időre az alábbi egyenletet kapjuk

A töltési időtartam

Ha feltételezzük, hogy a kimeneti szintek a földpotenciáltól egyenlő távolságra vannak, azaz VH≈-VL és így VC,H≈-VC,L≈VH⋅R1/(R1+R2), akkor VC,H-VC,L=2⋅VH⋅R1/(R1+R2), a teljes periódusidő pedig:

Az alábbi ábrán kék színnel a kondenzátor feszültsége, feketével a kimeneti négyszögjel jel látható.

A küszöbszintek aránya, R1/(R1+R2)

Precíz integrátort is használhatunk a passzív RC integrálókör helyett:

Ebben az esetben a kondenzátort állandó áram tölti és süti ki, az integrátor kimeneti jele precíz háromszögjel, a Schmitt-triggeré négyszögjel. A töltőáram most pontosan VH/R3, illetve a másik áramirány esetén VL/R3. A váltások akkor következnek be, amikor VH⋅R1+Vout⋅R2=0V vagy amikor VL⋅R1+Vout⋅R2=0V.

A kimeneti feszültség, így a kondenzátoron eső feszültség is mindkét áramirány esetén (VH-VL)⋅R1/R2 mértékben változik. A két fázisban a kondenzátoron eső feszültség változása kiszámítható az áram és idő ismeretében, így ezeket az összefüggéseket kapjuk:

Ha VH=-VL és τ=R3C1, akkor ebből a következőt kapjuk

így a periódusidő

Az alábbi ábrán kék színnel az integrátor normált kimeneti feszültsége, feketével a Schmitt-trigger normált kimeneti négyszögjele látható VH=-VL esetre.

Az ellenállások aránya, R1/R2

Referenciák

Elektronika I

Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,

Jelen tananyag a Szegedi Tudományegyetemen készült az Európai Unió támogatásával. Projektazonosító: EFOP-3.4.3-16-2016-00014