Műszererősítők
Elektronika I
Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,

Tartalom
A lecke az úgynevezett műszererősítőt mutatja be. A műszererősítő több műveleti erősítőt felhasználó kapcsolás, integrált áramköri formában is kapható. Elsősorban feszültségkülönbség nagy pontosságú erősítésére, mérésére alkalmas. Gyakran használják különféle mérőeszközökben, áramkörökben kis jelek, szenzorjelek precíz jelkondicionálására. Az alkalmazási példák segítenek megérteni az elméleti hátteret, a kapcsolási rajzok ábrái alatti linkeken azonnali on-line áramkörszimuláció is indítható.
Tartalom
Alkalmazások
Árammérés
Mérőhíd-szenzorok jelkondicionálása
Feszültségkülönbség erősítése
Olvasási idő: 30 perc
A műszererősítők felépítése
Feszültségek különbségének erősítésére alkalmas az alábbi egyszerű kapcsolás:
A kimeneti feszültség elvileg csak a bemeneti feszültségek különbségétől függ:
Ha tehát
akkor a kimeneti feszültség:
így nem függ a VCM úgynevezett közös módusú jeltől, ami a két jele közös részének tekinthető. A gyakorlatban több probléma is felmerülhet:
- A közös módusú erősítés (VCM erősítése) nem nulla, mert az ellenállások értéke nem pontos, más az arány a visszacsatoló körben és a nem-invertáló bemeneti feszültségosztó esetében.
- A V1 és V2 jelforrások kimeneti ellenállása soros eredőt képez az erősítő bemeneti ellenállásaival. Így lecsökkentik az erősítést, és ha nem egyeznek pontosan, akkor rontják a közös módusú elnyomást.
- A V1 és V2 jelforrások nem egyforma terhelésűek, V1 esetén R1 (az invertáló bemenet a Miller hatás miatt gyakorlatilag zéró ellenállású csomópont), V2 esetén R1+R2 a terhelő ellenállás, ami aszimmetriát jelent.
- Minél nagyobb erősítésre van szükség, annál kisebb lehet az R1 ellenállások értéke, mert R2 növelésének is lehet korlátja. Így érzékenyebbé válik a kapcsolás a jelforrások kimeneti ellenállásainak értékére és tűrésére.
Követő erősítőkkel kiküszöbölhető a bemeneti ellenállás problémája:
Azt is megtehetjük, hogy az erősítést áttesszük a bemeneti fokozatra:
Ez utóbbi kapcsolásnál hátrányos, hogy a közös módusú jel az első fokozatoknál túlvezérlést is okozhat, a kivonás csak az erősítés után történik.
Bár a közös modusú elnyomás ezeknél a megoldásoknál már nem függ a jelforrások kimeneti ellenállásától, a kapcsolásban felhasznált ellenállások pontosságára ugyanannyira érzékeny, mint az egyszerű kivonó erősítő.
A műszererősítőt úgy kapjuk, hogy a legutóbbi kapcsolásnál megszüntetjük a bemeneti fokozatok bemeneti oldali ellenállásainak földelését. Látni fogjuk, hogy ez jelentősen megnöveli a közös módusú elnyomást és csökkenti a túlvezérlés problémáját is. Ezen kívül a kimeneti különbségképző fokozatnál a földpont helyett egy V0 referenciafeszültséget használunk, ami a kimeneti jel nulla különbséghez tartozó feszültségértékét teszi állíthatóvá. Így tehát a következőhöz jutunk:
A kapcsolás analízise elég egyszerű. A műveleti erősítők invertáló és nem-invertáló bemenetei közötti feszültségkülönbség a negatív visszacsatolás miatt zérus. Ebből következően az RG ellenálláson V2-V1 feszültség esik, így a rajta folyó áram:
A műveleti erősítők bemenetébe áram nem folyik, így ez az áram folyik a VB pontból a VA felé három ellenálláson keresztül. Ezért egyszerűen felírhatjuk ezeknek a csomópontoknak a feszültségeit:
Jelöljük a jelek közös részét VCM-el, a különbségüket, pedig ΔV-vel, azaz V1 = VCM-ΔV/2 és V2 = VCM+ΔV/2. Ezzel a fenti egyenlet:
Láthatjuk, hogy a bemeneti fokozatok a közös módusú jelet egyszeresen, a különbséget viszont az alábbi arányban erősítik:
A kimeneti fokozat ezek különbségét különbségét képezi (egyelőre feltételezzük, hogy V0 = 0 V):
A szuperpozíció tételének alkalmazásával könnyen megkaphatjuk V0 hatását is. Ekkor VA-t és VB-t nullának vesszük, így V0 egy felező osztóra kerül, aminek a kimenete kétszeres erősítéssel jut a kimenetre. Végül tehát a műszererősítő kimeneti feszültségére ezt kapjuk:
A V0 jelforrás belső ellenállása nagyon kicsi kell legyen (például egy feszültségkövető kimenete), mert ellenkező esetben romlana a közös módusú elnyomás és a pontosság. Az A/D konverterek általában unipoláris jeleket fogadnak a 0 V..Vref tartományban. Ennek megfelelően hasznos lehet a V0=Vref/2 beállítás, mert ekkor pozitív és negatív különbségek is mérhetővé válnak, nem szükséges negatív tápfeszültség sem.
Integrált műszererősítők
Műszererősítőket integrált áramkör formában is gyártanak. Célszerű ezek használata a belső precíz ellenállásegyezés és a kompakt kivitel miatt. Az áramköri rajzjelük nagyon hasonló a műveleti erősítőéhez, a további kivezetések az erősítést beállító ellenálláshoz és a kimeneti referenciaszintet beállító bemenethez tartoznak. Ezeken kívül, ahogy műveleti erősítők esetén is, a tápfeszültség kivezetései is láthatóvá tehetők.
Alkalmazások
Árammérés
Áram mérésére gyakran használnak áramérzékelő ellenállásokat. Az ellenállásoknak kicsinek kell lennie, hogy ne befolyásolja számottevő mértékben az áramkör működését, ezen kívül tipikusan az ellenállás egyik kivezetése sem földelt. Ennek megfelelően feszültségkülönbség erősítésére van szükség. Ezt megoldhatjuk kivonó erősítővel, ahogy az alábbi ábra mutatja.
Ez a kapcsolás egyszerűsége mellett azért lehet hasznos, mert a bemeneti jelek akár az erősítő tápfeszültségénél nagyobbak is lehetnek. Ekkor az erősítés korlátozott, akár egynél kisebb, így kellően nagy feszültségkülönbség mérésére alkalmas.
Ha a feszültségkülönbség kicsi, és az ellenállás végpontjain fellépő feszültség a műszererősítő bemeneti tartományába esik, akkor előnyösebb műszererősítőt használni.
Mérőhíd-szenzorok jelkondicionálása
A műszererősítők egyik fontos alkalmazása mérőhidak jelének erősítése. Legismertebb ilyen típusú szenzorok a mérlegcellák és a nyomásszenzorok. Az ellenállások külső hatásra kicsit változnak, így a híd két kimeneti pontján kis feszültségkülönbség jön létre nagy közös módusú komponens mellett.
Az ellenálláshíd kimenetei közötti feszültségkülönbség
A műszererősítő kimeneti feszültsége így
Feszültségkülönbség erősítése
A jelforrást reprezentálhatja földfüggő vagy lebegő feszültséggenerátor is. Földfüggő jelek esetén arra kell ügyelni, hogy a műszererősítő mindkét bemenetén olyan jelszint legyen, ami a megengedett bemeneti jeltartományban van. Ezt az erősítők adatlapja specifikálja. A műszererősítő bemenetei közé ugyanakkor nem köthetünk lebegő feszültséggenerátort, például termoelemet, ahogy az alábbi ábra mutatja:
Ebben az esetben a bemeneti differenciálerősítők nem kapnak megfelelő meghajtást, nem záródik a bemeneti áramköri rész, így a kimeneti feszültség sem vesz fel jó értéket. A megoldás az, hogy a jelforrás egyik pontját a földpontra, vagy ehhez képest stabil potenciálú pontra kötjük egy opcionális ellenálláson keresztül.
A V1 és a soros R1 ellenállás reprezentálhat többek között egyszerű földelést, feszültségosztó kimenetet is, ami biztosítja a megfelelő bemeneti jeltartományt is.
Referenciák
- A Designer’s Guide to Instrumentation Amplifiers, Analog Devices
- Instrumentation amplifier - Wikipedia
- U. Tietze, C. Schenk, Analóg és digitális áramkörök, Műszaki Könyvkiadó, 1993
- U. Tietze, C. Schenk, E. Gamm, Electronic Circuits. Handbook for Design and Application, Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2008