Lecke - Tranzisztoros erősítő számítása
Elektronika I
Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,
A feladat
A feladat szerint egy közös emitteres erősítőt látunk, ahol adottak az alkatrészek értékei, a tápfeszültség és a kimeneten megfigyelt jel is. A feladat, hogy ezek alapján határozzuk meg, mennyi a kapcsolás erősítése.
A szükséges elméleti háttér
A közös emitteres erősítő számításához szükség van a tranzisztor működésének megértésére, a leíró egyenletek ismeretére is. Ezt a tananyag alábbi fejezetben találjuk:
Ebből láthatjuk, hogy a bemeneti feszültség, azaz a bázisfeszültség kis változása milyen nagyságú kollektoráram-változást hoz létre:
Ezek után nézzük meg a tananyagban a közös emitteres erősítőre vonatkozó leírást is. Az áramvisszacsatolás esete felel meg a feladatban megadott kapcsolásnak:
Ebből az erősítés képletére van szükség:
Ezzel minden fontos összefüggést tudunk, ami szükséges a megoldáshoz
A számítások elvégzése
Az erősítés számításához felhasználjuk RC, RE és gm értékét. Ez utóbbit nem adja meg a feladat, így ki kell először számítanunk az (1) képlet alapján.
A tápfeszültség 7 V, a kollektoron a munkaponti feszültség a jelalak középértéke, azaz 3,75 V. Mivel RC 1500 Ohm, így a munkaponti kollektoráram (7 V-3,75 V)/1500 Ohm ≈ 2,167 mA. gm értéke ennek és a termikus feszültségnek (26 mV) a hányadosa, azaz 0,08333 S.
Az erősítés RC/(RE+1/gm), tehát 4,386. Nem kellett hozzá a kimeneti jel ingadozásának nagysága, de az életszerű feladatokban mindig több adatunk lehet, mint amire szükség van. Erre mindig ügyelni kell, a feladatoknál azokat az adatokat használjuk fel, amire a megfontolások alapján valóban szükség is van. Ha kellően alapos a tudás, akkor ez nem bizonytalanít el, így jó mérőfoka is lehet ennek.
Az eredmény tesztelése
Fontos feltenni a kérdést, hogy a valóságban mennyire működik ez? Egyszerűen ellenőrizhetjük a számolást méréssel, de akár szimulációval is, ami ilyen áramköröknél nagy pontossággal felel meg a valódi esetnek.
Általános tranzisztormodell
Egy általános tranzisztormodellt vegyünk elő először, ami alapértelmezett a TINA-TI áramkörszimulátorban. A munkapontot az egyszerűség kedvéért nem bemeneti feszültségosztóval, hanem a generátor DC szintjének beállításával oldjuk meg:
A VG1 DC értékét olyanra vegyük, hogy megkapjuk a szükséges munkaponti értéket, azaz a kollektoráram ≈2,167 mA legyen. Ekkor az emitteráram is ennyi, mert a bázisáram ehhez képest elhanyagolhatóan kicsi, tehát az emitteren 2,167 mA⋅330 Ohm=0,715 V feszültséget kell beállítani. A bázis-emitter feszültség körülbelül 0,7 V, így kiindulásnak jó lesz az 1,415 V VG1 DC komponensének:
A szinuszos AC komponenst érdemes 5 mV amplitúdójúra venni, mert ekkor a jel 10 mV-nyit fog ingadozni, könnyű lesz leolvasni az erősítést, ennyivel kell majd osztani a kimeneti jel ingadozását.
A szimulátorban válasszuk a tranziens analízist, ami az időfüggő jeleket határozza meg. Ekkor a szimulációt elvégezve a következőt kapjuk:
Láthatjuk, hogy nem pontosan 3,75 V a munkapont, a kollektoráram most 2,25 mA, de ez mindössze 4%-nyi eltérés. Akár ezt is lecsökkenthetjük finomhangolással. Csökkenteni kell az áramot kicsit, így tehát a VG1 DC értékét is. A 1,385 V egészen jónak adódik, egyúttal mérjük meg a kimeneti jel ingadozásának nagyságát is:
A mért erősítés tehát 4,341, a számított pedig 4,386. Az eltérés mindössze 1%, ami kiváló egyezés.
Gyártott tranzisztor modellje
Próbáljuk ki egy másik tranzisztorral is a szimulációt, válasszuk ki a 2N3904 típust. Ez egy gyártott típus, szemben az előző általánosított modellel. Itt most az 1,4 V DC a megfelelő, azaz alig más, mint az előbb. Ebből láthatjuk, hogy az elméleti megközelítés ebben is jó értéket ad. A mérés ezzel a következőt adja:
Az erősítés most 4,295 értékű, azaz 2%-on belül egyezik a számítással. Ha nem vesszük figyelembe gm hatását, akkor az erősítés közelítőleg RC/RE az elmélet szerint, azaz 4,545, ennek eltérése a mérttől 5,8%. A feladat tűréshatárába még ez is bőven beleférne. A gyakorlatban ennél nagyobb pontosságra nincs is szükség, ugyanakkor a tervezéseknél ismernünk kell az egyes mennyiségek hatását, ezt igazolja a fentebbi szisztematikus vizsgálat is.
Összefoglalás
Érdemes végiggondolni, mire volt szükség a feladat megoldásakor, a módszert így tudjuk más feladatok megoldásánál is alkalmazni.
- Az Ohm-törvényt kellett RC-re alkalmazni.
- Tudni kellett, hogy mi a munkaponti kollektoráram.
- Ismerni kellett, hogy gm a munkaponti kollektoráram és a termikus feszültség hányadosa.
- Ismerni kellett az erősítés képletét.
A szimulációhoz még a következőkre volt szükség (elvégeztünk tehát egy munkapontbeállítást és egy erősítésmérést is).
- A kollektor- és emitteráram gyakorlatilag azonos.
- Az emitterfeszültség ezért a beállítandó kollektoráram és az emitterellenállás szorzata.
- A bázis-emitter közti feszültség kb 0,7 V, tehát a munkaponthoz tartozó bázisfeszültség 0,7 V+emitterfeszültség (ez a gyakorlatban elég is szoktott lenni, még finomítani se kell).
- A munkapontot beállító bázisfeszültségre kis váltójelet kell tenni, így a kimeneti jelnek és ennek az ingadozásának a hányadosa megadja az erősítést.
Kérdések, további gyakorlófeladatok
- Állítsa össze a kapcsolást valódi áramkörökkel és méréssel is ellenőrizze az eredményt!
- Függ-e az eredmény a kimeneti jel amplitúdójától? Indokolja meg a válaszát!
- Lehet-e még pontosabb összefüggést megadni az erősítésre?
- Megmérhető-e a kisjelű erősítés váltófeszültségű jelek nélkül is?
- Adjon meg olyan R1 és R2 ellenállásértékeket, amivel ugyanaz a munkapontbeállítás elvégezhető, ami a feladatban szerepel!