Erősítők általános leírása
Elektronika I
Gingl Zoltán - Műszaki Informatika Tanszék, Szegedi Tudományegyetem
2020 © CC BY 4.0,
Tartalom
A lecke az erősítők általános leírásához használt módszereket ismerteti és elemzi. A tranzisztoros erősítők kezelésénél különösen nagy a jelentősége a kis- és nagyjelű leírás alapos megértésének, alkalmazási képességének. A gyakorlatban is hasznos mérési útmutatók és példák segítenek megérteni az elméleti hátteret, a kapcsolási rajzok ábrái alatti linkeken azonnali on-line áramkörszimuláció is indítható. A kiemelten fontos, alapismereti részeket piros keret jelöli meg, ezek magabiztos tudása elengedhetetlen az elektronika egyetemi szintű ismeretéhez.
Tartalom
Nagyjelű és kisjelű leírás
Lineáris erősítők
Nem-lineáris erősítők
Erősítőmodellek
Alkalmazási példák - kisjelű analízis
Zener-diódás feszültségstabilizálás
Közös kollektoros kapcsolás
Számítások
Mérések
Közös emitteres kapcsolás
Olvasási idő: 30 perc
Egyoldalas erősítők
Egyoldalas (single ended), más megnevezéssel aszimmetrikus bemenettel és kimenettel rendelkező erősítők bemeneti és kimeneti jelei is egy közös potenciálhoz, a földponthoz képest értendők.
A kimeneti jel a bemeneti jeltől függ, egyszerű esetben lineáris a kapcsolat. Az erősítőt tehát általánosabb értelemben vegyük, ilyennek tekinthetünk egy feszültségosztót is akár. Nem kötjük meg jelentősen az általánosságot, ha feszültségbemeneteket feltételezünk, az egyenletek alakját ez nem érinti, és a gyakorlatban ezzel találkozunk a legtöbbször, az információ reprezentálására a feszültség a legalkalmasabb.
Az alábbiakban egyszerű eseteken mutatjuk be a leírást, amikor elég a jelek adott időpillantebeli értékét tekinteni, a kimeneti jel t időpontbeli értéke csak a bemeneti jel t időpontbeli értékétől függ:
Ezt egyszerűen lehet általánosítani frekvenciatartományi leírással, az egyenletek alakja ugyanolyan marad.
Nagyjelű és kisjelű leírás
A jeleket gyakran célszerű két komponensre bontani, egy átlagos értékre és egy ingadozó komponensre:
Ez akkor hasznos, ha az információ nem a teljes V(t) jelben, hanem csak a v(t) ingadozásban van. Elterjedt, hogy a nagyjelű (large signal) mennyiséget nagybetűvel jelöljük, az úgynevezett kisjelű (small signal) komponenst pedig kisbetűvel. Tehát
Kisjelű komponens: \( V(t) \)
Az alábbi ábrán egy jel látható, mely egy 5 V DC komponens és egy 0.1 V amplitúdójú 200 Hz-es AC komponenst tartalmaz.
A nagy- és kisjelű mennyiségek tehát:
Gyakran előfordul, hogy a jelet csak a nagyságával jellemezzük, ez v(t) esetén azt jelenti, hogy csak v-t írunk, és a csúcstól-csúcsig értékét (a példában 0.2 V-ot), esetleg az amplitúdóját értjük ez alatt.
Lineáris erősítők
A lineáris erősítőket az alábbi egyszerű összefüggés irja le:
Az egyszerűség kedvéért most nem vizsgáljuk most azt az esetet, amikor még egy konstans tag is van a kimeneten, a lényeget nem befolyásolja. Az A erősítés értéke lehet pozitív és negatív, egynél nagyobb vagy kisebb is. Az alábbi grafikon egy 2-szeres erősítő átviteli karakterisztikáját mutatja:
A szürke vonal az átlagértéket mutatja, a kék vonalak a kisjelű komponenst határolják. Az intervallumon belül van tehát a kisjelű komponens, az intervallum szélességét ennek nagyságával azonosítjuk.
Láthatjuk, hogy lineáris erősítők esetén a nagyjelű és kisjelű leírás pontosan megegyezik:
Mivel ez bármelyik időpillanatra igaz, egyszerűbben is írhatjuk:
Az ábrán mutatott példában Vin értéke 5 V, Vout pedig 10 V. A kisjelű mennyiségek: vin = 0.2 V, vout = 0.4 V, tehát a nagyjelű és kisjelű erősítés értéke is 2.
Nem-lineáris erősítők
Sok esetben olyan erősítőket - általánosabban áramköröket - használunk, amelyek nem-lineáris átviteli karakterisztikájúak, de szűk jeltartományban közel lineáris a bemeneti és kimeneti jelek kapcsolata. Ez azt jelenti, hogy a bemeneti és kimeneti jel is egy átlagérték, az úgynevezett munkapont körül ingadozik, azaz
Ha vin(t) elég kis tartományban van, akkor
ahol a kisjelű erősítés a görbe érintőjének meredeksége a Vin0 átlagértéknél:
Egyszerűbben is írhatjuk
Az alábbi ábra egy példát mutat a fentebbiekre. A bemeneti feszültség egy tartományban van, amelynek a szélessége, azaz vin = , az ehhez tartozó kimeneti tartomány, azaz vout = . A görbe meredeksége a tartományok középpontjánál a kisjelű erősítés: A = .
Világos, hogy a görbe meredeksége és így a kisjelű erősítés is függ attól, hogy hol van az átlagérték. Mivel az erősítés csak lineáris szakaszra használható, nem-lineáris esetben nagyjelű erősítést nincs értelme megadni.
Erősítőmodellek
Az erősítők bemenete ideális esetben nem terheli a jelforrást, a kimeneti jelük pedig nem függ a rákötött terheléstől. Ez a gyakorlatban nem teljesen így van, amit lineáris modellben be- és kimeneti ellenállásokkal vehetünk figyelembe, ahogy az alábbi ábra mutatja:
Ez lineáris modell, tehát akkor használható, ha legalább a kisjelű átvitel lineáris. Például a bemenet lehet egy bipoláris tranzisztor bázisa, ami diódaként viselkedik, tehát nem-lineáris, de szűk tartományban lineárisnak tekinthető. Így beszélhetünk dinamikus bemeneti és kimeneti ellenállásról:
Ezeket ugyanúgy kell tehát meghatározni, mint az erősítést: a kisjelű feszültséget kell a kisjelű árammal elosztani.
Alkalmazási példák - kisjelű analízis
Néhány fontos megállapítást tehetünk a kisjelű kezeléssel kapcsolatban, amiket példákkal is alátámaszthatunk:
- A kisjelű mennyiségek mindig a jelek kis változásaihoz tartoznak, számolásokhoz a tartomány nagyságát használjuk.
- A kisjelű mennyiségek összefüggéseit a nagyjelű mennyiségekből úgy kapjuk, hogy a nagyjelű karakterisztikák érintőinek meredekségét határozzuk meg a munkapontban méréssel vagy számításokkal.
- Az áramkörben levő összes DC feszültséget nullának vesszük, mivel ezeknek nincs változása.
Ilyen értelemben az áramkörök DC tápfeszültségeit a kisjelű leíráskor földelésnek tekinthetjük. - Az áramkörben levő kondenzátorokat rövidzárnak tekintjük, ha a kisjelű frekvenciatartományban az
impedanciájuk elhanyagolhatóan kicsi.
Ennek megfelelően, ha az áramkör egy pontját kondenzátoron keresztül földeljük, az kellően nagy frekvencián olyan hatású, mintha valóban földelnénk. Ezt hidegítésnek is szokták nevezni. - Ügyelnünk kell arra, hogy a munkapontbeállítás megfelelő legyen, a kisjelű változások ehhez tartoznak. A munkapont megválasztásától függenek a paraméterek értékei.
- A be- és kimeneti jelek tartománya korlátozott, csak ennek betartása esetén érvényesek az eredmények. A munkapont és a kisjelű változások együtt is ezen belül kell legynek.
Zener-diódás feszültségstabilizálás
A Zener-diódák gyakori alkalmazása stabil, pontos DC feszültség előállítása, ahogy az alábbi áramkör mutatja:
A Zener-diódák áram-feszültség karakterisztikája a letörési tartományban nagyon meredek, azaz igen kicsi a dinamikus ellenállásuk. Ezt az áramkört is leírhatjuk a kisjelű modellel. Mekkora az áramkör kimeneti feszültsége és kimeneti dinamikus ellenállása? A DC kimeneti feszültségkomponens a Vz letörési feszültség, de ez egy állandó érték, nincs kisjelű komponense:
Mivel ezt a feszültségforrást különböző nagyságú terhelések érhetik, fontos megbecsülni, hogy ez mekkora kimeneti feszültségváltozást hoz létre. A kimeneti dinamikus ellenállást úgy kapjuk meg, hogy minden DC feszültséget 0 V-nak veszünk és meghatározzuk a kimeneti oldal felől mért eredő ellenállást, tehát ezt a helyettesítő áramkört tekintjük:
Nézzünk egy konkrét példát, válasszuk ki a BZX-sorozatú Zener-diódák közül azt, amivel 3.6 V feszültséget állíthatunk elő. Az adatlap szerint akkor ennyi a feszültség névleges értéke, ha a diódán 60 mA folyik át. Ekkor a dinamikus ellenállás legfeljebb 20 Ω. Ha a V+ feszültség 5 V, akkor
A kimeneti dinamikus ellenállás a két ellenállás párhuzamos eredője, azaz ≈11 Ω. Jegyezzük meg, hogy elég egészekre kerekíteni, mert az adatlapi adatok sem adják meg pontosabban a dinamikus ellenállást, az áramkört eleve úgy kell használnunk, hogy ez az érték ne befolyásolja a működést.
Végül tehát megállapíthatjuk: ha 1 mA-nyit változik a terhelés, akkor a kimeneti feszültség változása ≈11 mV, ami 0.3 %-nak felel meg.
Közös kollektoros kapcsolás
Vegyük példának a közös kollektoros, más néven emitterkövető kapcsolást:
Az áramkör kisjelű leírására most is használható a modell.
Számítások
Ha elméleti úton szeretnénk meghatározni a helyettesítő kapcsolás paramétereit, akkor a tranzisztor elméleti modelljére, az Ohm-törvényre és a Kirchhoff-törvényekre lehet szükség. A számításokat nem végezzük el, de megmutatjuk a kisjelű analízis fontos kiindulási pontjait.
A bemeneti ellenállást úgy kaphatjuk meg, hogy a bemeneti feszültséget elosztjuk a bemenet árammal:
Az emitterkövető kapcsolás esetén ez az alábbi ekvivalens kapcsolással adható meg:
A bemeneti feszültség a bázis-emitter feszültség és az emitterfeszültség, azaz a kimeneti feszültség összege:
A kollektor feszültség a tápfeszültség, de kisjelű analíziskor ezt nullának vesszük, hiszen nem változik, nincs kisjelű komponense. Ezért a kollektor-emitter feszültség és a kimeneti feszültség összege nulla:
Ha kiszámítjuk a kimeneti feszültséget, akkor az erősítést megkapjuk:
A kimenti ellenállás kiszámításához azt használhatjuk fel, hogy a kimeneti oldal felől nézve a bázis-emitter helyettesíthető egy rE dinamikus ellenállással, ami feszültségosztót alkot az RE ellenállással. Így a kimeneti ellenállás ezek párhuzamos eredője:
Jegyezzük meg, hogy rE értéke rBE/(β+1), ahol rBE a bázis-emitter dinamikus ellenállás a bázis felől mérve, β a kisjelű áramerősítési tényező. A meredekséggel is hasznos kifejezni: rE≈1/gm, ahol feltételeztük, hogy β≈β+1 és elhanyagoltuk rCE hatását is. Ez utóbbi egyszerűen figyelembe vehető rE-vel párhuzamosan kötve.
Mérések
A gyakorlatban mérésekkel határozhatjuk meg a modellben szereplő paramétereket. DC csatolás esetén használhatunk kicsit különböző DC értékeket, amelyek különbsége a kisjelű mennyiség. AC csatolás esetén, amikor kondenzátoron keresztül jut a bementre vagy a terhelésre a jel, olyan frekenciájú gerjesztést kell választani, ami az áteresztő tartományban van, azaz a kondenzátor impedanciája kicsi.
A bemeneti ellenállás mérésekor a bemenetre egy olyan feszültséget köthetünk, ami egy átlagos érték mellett tartalmaz kisjelű komponenst. Ha megmérjük a kisjelű áramkomponenst, akkor kiszámíthatjuk a bemeneti ellenállást.
Árammérő nélkül is megoldhatjuk a feladatot. Ekkor a jelet egy ismert ellenálláson keresztül kötjük a bemenetre. Az ellenálláson eső kisjelű feszültségből kiszámíthatjuk az áramot.
Áramgenerátort is használhatunk a bemeneti áram létrehozására. Itt is figyelnünk kell arra, hogy az áramgenerátor biztosítsa a munkaponti egyenáramkomponenst is. A bemeneti dinamikus ellenállás kiszámításához a feszültségmérő által mért kisjelű komponenst kell osztani a kisjelű áramkomponenssel.
A kimeneti ellenállást megmérhetjük áramgenerátor alkalmazásával, ami kis kimeneti áramváltozást hoz létre. Itt most a bemeneti oldalon állandó feszültséget használunk, ami a kimenetet is állandó értékre állítja be. Az áramgenerátornak most nem kell DC komponense legyen, a nulla áram körüli változásokat vesszük figyelembe. A kimeneti feszültség a terhelő áram hatására változni fog, a kettő hányadosa adja meg a kimeneti ellenállás értékét.
A kimeneti ellenállást terhelő ellenállás segítségével is meghatározhatjuk, amin kimeneti áram jön létre. Ez az ellenállás feszültségosztót hoz létre. A terheletlen és terhelt kimeneti feszültséget megmérve meghatározható a kimeneti ellenállás.
Közös emitteres kapcsolás
Ezt a kapcsolást azért érdemes megemlíteni, mert ugyanolyan modell adható hozzá, mint az előzőhöz, de tartalmaz kondenzátorokat és feszültségosztót is.
A kondenzátorokat rövidzárnak tekintjük, a jelfrekvencián az impedanciájuk elhanyagolhatóan kicsi, jól vezetnek. A kisjelű modellhez ezen felül minden DC feszültséget nullának veszünk, így ennél a kapcsolásnál az alábbit kapjuk:
Referenciák
- U. Tietze, C. Schenk, Analóg és digitális áramkörök, Műszaki Könyvkiadó, 1993
- U. Tietze, C. Schenk, E. Gamm, Electronic Circuits. Handbook for Design and Application, Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2008
- Török M.: Elektronika. Szeged, JatePress, 2000.
- Analog Devices, Electronics I and II
- Field effect transistor - Wikipedia